bioshea.com.tr

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa > Cildimizin yapısı > Phytosteroller

Shea Ağacı

e-Posta Yazdır PDF

Shea Ağacı Gana-Afrika

Shea Ağaçları Afrikada koruma altına alınmışlardır. !5-20 yaşlarına geldiklerinde Çiçek açmaya başlarlar.İlk meyvalarını vermeleri için 3-4 sene daha geçmesi gereklidir. Ağaç 45 yaşına geldiği zaman tam verimli yaşına varmıştır.Meyvelerinin rengi yeşil olup Erik büyüklüğündedir.Çekirdek etrafındaki etli kısmı meyve olarak tüketilir.İçindeki fındığı kurutulur,kabuğu kırılır.Bu çekirdeğin içinin yağ oranı %46-60 dır. 100 kg Shea meyvesinden 20 kg kurutulmuş çekirdek kalır.

Shea Toplanması:

Shea Ağaçlarının ekseriyeti uzak açık arazilerde bulunurlar.Hasat Haziran-Ağustos aylarında yapılır.Olgun meyveler ağaçlardan yere düşerler.Kadınlar tarafından sepetlere toplanılan Shea meyveleri köylere taşınır.Kadınlar ilk meyveler ile evlerine geldiklerinde onları bir yerde biriktirirler.

İlk İşleme:

Daha sonra dış kabuğun ayrılması için güneşte kurutma işlemine başlanır.Bu aşamada dış kabuk ayrılır besin maddesi olarak kullanılır veya atılır.Şimdi Shea meyvaları kaynatılmak üzere kazanlara koyulur.Kaynatılmaya başlanır,dış zar'ı ayrılana kadar devam eder.Sonrasında yere serilir ve güneşte kurumaya bırakılır.Kurutma işlemi 3-7 gün devam eder ve kuruyan meyveler yine sepetlere alınır. Cekirdekler havan yardımı ile kırılır içi el ile ayıklanır.

Shea Butter üretimi:

Çekirdek şimdi özenle kavrulur tekrar havan ile ezilir ve yıkanır.Bir el değirmeninde fındıklar un haline öğütülür,ayrı bir kab içersine alınır.Ayrı bir safhada kaynar suda Shea un'u Butter şekline yoğrularak dönüştürülür.Şimdi soğuk su ilave edilerek yarı yağlı kitlenin su yüzüne çıkması sağlanır.Hemen ardından kahverengimsi kitle yine 10-15 dakika kaynatılarak yaramayan parçacıklardan ayrıştırılır.Şimdi artık Shea Butter'in kablara doldurma vakti gelmiştir.Shea Butter burada donup gün sonunda katılaşınca, tipik rengini alacaktır.

 

 

 

 

 
{quot}{quot}


 

 Son Güncelleme: Pazartesi, 06 Haziran 2011 22:08  

Bio-SHEA easy

Bio-SHEA wi-Ki


B&W Powered

Bio SHEA Video

Rastgele Resim

yoga.jpg