bioshea.com.tr

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa > Cildimizin yapısı > Cilt nemini korumak

Cild Nemini korumak

e-Posta Yazdır PDF

CiLT NEMiNi KORUMAK

Ciltimizin sağlıklı görünmesi için iki önemli faktör vardır:birincisi esnek,ipekimsi,işler halde bir boynuz tabaka(görülmeyen kepekler),diğer taraftan boynuz tabakanın,yani Stratum corneum'un nem miktarı.Nem Stratum corneum'da intrahücresel (yani hücre içi;daha doğrusu Korneozyt'ler içinde)ve interhücresel(yani her bir hücrenin aralarında,bakınız grfik B)olarak bulunur.

İntrahücresel olarak nemi hydrofilik'ler kendilerine bağlar(suyu seven maddeler,dermatolojik kavram NMF'Natural Moisturizing Factor').Cilt ,mevcut nem miktarına göre, bu NMF lerin oluşturulması için komut verir. NMF lerin bileşenleri Amino asidler,serbest karbon asidleri,Pyrrolidonkarbon asidi,laktik asit gibi organik asidler,natrium(tuz),kalium, ve kalsium,üre.İnterhücresel su ise(bakınız grafik B) resim 1'de görüldüğü üzere Lipittabaka içersinde bulunur:Bunlar Lam şeklinde sıralanmış boynuztabakalipitleri içersinde, mavi renk ile gösterilmiş bölgelerdir(resim C).

Alttaki 1. şekilde Stratum corneum'un detay olarak yapısı görülmektedir: (A) Stratum corneum ile üst cilt tabakalarının  bir kesitidir;(B) boynuz tabakalarının(Korneozyt'ler)Bilayerlerden oluşmuş Lipit tabakaların büyütülmüş görünümüdür, ve (C) Stratum corneum içindeki Bilayer ve arsında bağlı olan su.

resim1:Stratum corneum'un Lipit tabakası içersindeki Bilayer(© H. Käser)

Ciltin nemini korumak için birlikte çok etkin olan iki strateji takip etmek gerekir.

  1.  birincisinin hedefi sürüldüğü zaman nemi tutan ve onu boynuz      tabakada bağlayan maddelerin kullanımı.- örneğin zaten NMF bileşenlerinde var olan maddelerdir (bu strateji kuru ciltte doğruluğunu kanıtlamışdır). Bunlar geçerli etken maddelerin su safhası içersinde kullanılmasıdır;bitkisel yağların içersinde bulunan değerli Phospholipitler onları cilt içersine geçirerek nemlenmeyi desteklerler.
  2. ikincisi ise bitkisel yağların ciltin barikat tabakasını yeniden yapılandırma becerisini kullanarak ciltten nemin,(ancak cilti tıkamadan), buharlaşmasını azaltma yöntemidir (burada az yağlı cilte fayda sağlar). Böylelikle Cilt neminin akış yönü içeriye döner ve korunmuş olur. Phytosteroller ve Palmitin ve Palmitoleinasid gibi yağasitleri Stratum corneum'daki işlevli bir Boynuz tabaka ve dengeli nem miktarı  için gerekli olan Lipit tabakalarını yenilerler; Linolasit Ceramidlerin oluşmasını ve Lipitlayer'lerin stabilise olmasını destekler.

Ayrıca üçüncü bir faktörde nemlendirici bir etki sağlar: Normalde kozmetik amaçlarla kullanılan Emulsiyonlar,Emulsiyon tipi ve Emulgatör türüne göre ,Emulgatör yapısına bağlı su tutma özelliği dışında bulksu olarakta tanımlanan  serbest suyuda tutarlar. Buda Lipit tabakanın Hydrofilik bölgelerinde birikir ve boynuz tabakayı hemen etkili bir şekilde nemlendirir. Emulsiyona bağlı olan su ise zamanla ,bir su deposundaki gibi dışa çıkar.

Böylece bariyer tabakasını güçlendiren Yağasitleri ile beraber nem sağlayan,cilte nemi bağlayan ve yüksek buharlaşmayı engelleyen Rezeptörler elde ederiz. Bununla beraber bir Emulsiyondaki etken maddeler,Cilt Lipitlerinin yapısına uygun bir formda verilmeleri nedeni ile, işlevsel bir Cilt tarafından daha iyi emilirler:

Hydro-Lipit-film yagları ve Ter ile birlikte Cilte özel emulgatörler(primer Cholesterol) yine bir emulsiyon şekillendirirler. Araştırmalar karışıksafhalı etken maddelerden oluşan externaların(yani haricten tatbik edilenler), tek safhalı örneğin saf yağ veya su çözeltilerine göre ,cilt tarafından daha iyi emildiğini kanıtlamıştır.

Ciltin yukarıda anlatılmış yöntemlerle nemlendirilmesi ve barikat tabakasının güçlendirilmesi bitkisel yağlar içeriğindeki maddeler ile etkin bir şekilde desteklenebilirler. Takip eden konu,Lecitin formunda kullandığımız-ya bazı yağların bileşenlerinde bulunan veya etken madde olarak izole edilmiş olan Phospholidlerin etkilerine ayrılmıştır.

**NATUR KOZMETiK**

-Tentürler hazırlamak

-Yağ ayrıştırmak

-Sözlük

-Literatür/LinklerSon Güncelleme: Pazar, 14 Şubat 2010 13:30  

Bio-SHEA easy

Bio-SHEA wi-Ki


B&W Powered

Bio SHEA Video

Rastgele Resim

kays.jpg