bioshea.com.tr

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa > Cildimizin yapısı

Cildimizin Yapısı

e-Posta Yazdır PDF

Kozmetik ürünlerin ciltimiz üzerindeki etkilerinin anlaşabilmesi için ciltimizin oluşumu hakkında biraz bilgi vermek gereklidir.Bu bilgiler her ne kadar özet bilgilerden oluşsalarda ,sonrasında bitkisel yağların faydaları daha iyi anlaşılacaktır.

Stratum basal'dan Stratum corneum'a

Ciltimiz kabaca üç tabakadan oluşmaktadır:En altta subcutis,sonra dermis,üstte ise epidermis.Kozmetik açıdan enteresan olan Epidermis tabakasıdır çünkü kozmetikler etkilerini orada gösterirler ve bizi çevresel etkilerden koruyan koruyucu tabakadır. Kendi kan hücreleri bulunmadığı için altında bulunan,kılcal damarlardan,sinir dallarından zengin  Dermis tabakası tarafından beslenir.

 

 

Epidermis'in kesiti ve katmanlar


Epidermis'in kesiti ve katmanları(© H. Käser)

En altta bulunan Basaltabaka (Resmin en altında görülen ince gri çizgi) Epidermis ile burada görülmeyen daha alttaki dermis arasındaki sınır çizgisidir.Bu Basaltabaka,yani Stratum basale,Epidermis'in en alt tabakasıdır;içersinde hücre bölünmesi yolu ile yeni hücreler yani keratinoziyd'ler oluşturan ve yukarı Cilt yüzeyine iten Basalhücreler bulunur.

Keratinozyt'ler Cilt tabakaları arasındaki yolculuklarında değişime uğrarlar.Düzleşip granülleşmeye başlar.Bu garanülleşme süreci Stratum granulosum'da başlar,aynı anda Keratinozyt'lerde lipitlerden oluşan(Phospholipid,Cholesterin,Ceramiden,serbest yağ asitleri) hücre içeriklerini Odland Bodies'e boşaltırlar; bu lipitler boynuzlaşmış tabakanın, içersinde Keratinozyd'lerin yataklandığı lipit tabakalarını, Stratum Corneum'u oluştururlar.

Cilt yüzeyine gelindiğinde, Stratum Corneum tabakasında ,12-16 katman şimdi Korneozyt'lere,yani çekirdeksiz (ölü) hücrelere dönüşmüşlerdir.Yassılaşmış,boynuzlaşmış hücreler,üst üste katlanmış ve kendiliğinden kepeklenip dökülen katmanlar.

Proteinden oluşan ve %50 su içeren bu hücreler yinede tam ölü sayılmazlar.Korneozyt'ler in içerdiği bazı enzymler bir miktar metabolizma aktiviteye sahiptirler.

Stratum corneum içersindeki Lipit tabaka

Lipit tabakasının yapısı ve Lipitlayer'in Ceramid'ler ile stabiliseyi sağlaması(© H. Käser)

Yukardaki şekil  Korneozyt'lerin yattığı Lipit tabaka içersindeki "Bilayer"'in(iki katmanlı) yapısını göstermektedir:mavi renk olan suyu seven(hydrofilik)kafalar,beyaz ise yağ seven(lipofilik)kuyruklar;lipitlayer içersinde bağlı olan Ceramid'ler uzun yağ asidinden oluşmuş zincirleri ile su içeren bölgeler üzerinden uzanıp komşu Lipit tabakasına sarılarak her iki vertikalin stabilize olmasını sağlarlar.

Sağlıklı bir Cilt için temel olan sağlıklı Lipit tabakasıdır(Lipitmatrix):Bu sayede Cilt'in nemi korunur,su kaybı azalır ve Cilt elastikiyet kazanır.Bu koruma Fonksiyonu Barikattabaka olarak anılabilir.

CiLT'in HYDRO-LiPiT koruma FiLMi

Cilt üzerinde,yağ bezlerinin ürettiği yağ,kertinozyd'ler ve ter'den oluşan ince bir film tabakası vardır:

Hydro-Lipit-film. olarak anılan tabaka bileşenleri kimyasal olarak Squal'ler,Ester,Triglyceride,Aminoasitler,Tuz ve Cholestrol'lerdir. 

Cilt üzerindeki Yağ asitleri kısmen Lipaslar(yağ parçalayan enzimler) ile parçalanırlar;bu sayede Cilt'in PH değeri 5,5-6,5 seviyesine iner.Yani hafif asit değeridir,buradan "asit koruma mantosu" tanımı gelir.

Bu primer bir antimikrobik koruma fonksiyonudur ve ciltin elastiki durumunu destekler.

Cilt'e nem kazandırma işlevinde Hydro-Lipit-film taşıyıcı bir rol oynamaz:Bu fonksiyonu daha ziyade yukarıda tanıtılan Lipid katman üstlenir.

Bu anlamlı bir Cilt bakımı için ne demektir?Diger sayfada Nem'in Ciltte nasıl korunduğunu okuyunuz.Son Güncelleme: Çarşamba, 11 Mayıs 2011 12:20  

Bio-SHEA easy

Bio-SHEA wi-Ki


B&W Powered

Bio SHEA Video

Youtube Gallery - Free Version

Rastgele Resim

milch-kosmetik.jpg