bioshea.com.tr

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa > Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

e-Posta Yazdır PDF

Cildimizin sebumu Trigliseritler,yağ asitleri,squalan,kollesterol ,kollesterol esterleri ve Barier tabakasının bileşenleri ile birlikte lipid mantosunu oluşturur.Bitkisel Yağların asitleri Cilt sebumu ile çok benzeşmektedirler.Cilt bariyer tabakasını güçlendirme veya yenileme için doğru bitkisel yağ seçimi önem taşımaktadır.Soğuk sıkma Bitkisel yağlarda Triggliseritlerin yanısıra yağda çözülen Vitaminler,Provitaminler ve Phytosterinlerde korunmuşlardır.Phytosterinler Cildin bariyer tabakasının korunması ve yenilenmesinde etkindirler.Bitkisel Yağ seçiminde önemli olan Cildinizin mevcut aktuel durumudur.Normal sağlıklı bir Cilt için yağ asitleri spektrumu açısından dengelenmiş bir Bitkisel yağ karışımı yeterlidir.Temel yağ gruplarından Oleik asit açısından zengin 1-2 yağ,Linoleik asit açısından zengin 1-2 yağ ve Cilt türüne göre 1-2 etkin maddeli yağ karışımı yeterli olacaktır.

Yağ karakteri neyi ifade eder? >>Kurumayan<<,>>yarı kuruyan<< ve >>kuruyan<< ifadeleri Bitkisel yağlar için hangi anlamı taşırlar. Bu ifadeler bir yağ türünün oksijen etkisi ile hangi süre içersinde "kuruma" özelliğine sahip olduklarının tanımıdır. Bu özellik ilgili yağın iyot sayısı ile bağlantılıdır.Bu sayı 100'ün altında ise >>kurumayan<< bir yağdır,kuruması için uzun süre gerekir.100-170 arası bir değer >>yarı kuruyan<<Bitkisel yağın tanımıdır.170 üzeri bir iyot değeri (Jod sayısı) taşıyan bir Bitkisel yağ ise >>kuruyan<< yağdır.Hızla kurur.

Yayılma özelliği ne demektir? Bu veri size bir Bitkisel yağın Cilt üzerinde ne kadar hızlı yayılma karekterine sahip olduğu ve bu özelliği ile Cilt üzerindeki "düzleşme" etkisinini algılama hızı hakkında bilgi verir.Yayılma hızı Cilt tarafından emilme hızı ile orantılıdır anlamını taşımaz. Bu Veriyi cildiniz için Yağ türü seçimlerinizde hızlı ve uzun süreli "düzleşme" etkisi sağlamak amacıyla dikkate alabilirsiniz.Cildinize Bitkisel yağ uygulamaları için oluşturacağınız yağ karışımlarında "hızlı" , "orta" , ve "yavaş" yayılan yağ türlerinin her birinden oluşan bir karışım hazırlamaya özen gösteriniz.

{=slide}

Andiropa ağacı Brazilyada yetişir.Verimli bir ağaçtan yılda 125kg tohum ve bu tohumlardanda 20L yağ elde edilir.Yağ süt-beyazı ile sarımtırak arası bir renktedir.Oda sıcaklığında yoğun-katı arası bir kıvam alır.Baharat kokulu ve acı tatdadır.Brazilyanın yerlileri bu yağı kan hızlandırıcı,ağrı kesici ve antiseptik özellikleri nedeni ile masaj yağı olarak kullanır.   Bileşimi : 28% Palmitinasit, 1% Palmitoleinasit, 8% Stearinasit, 50% Oleikasit, 13% Linolasit, 0,5% alpha-Linolenasit, ca. 5% Alkalidirençli madde:Jod sayısı : 101 ...Yağ karakteri : Kurumayan;..Yayılma özelliği : Orta ; ..Kullanım: Temel yağ gurubu,hassas ,kuru ,karma Cilt yapısı için ve Selülit

Argan ağacının Vatanı Fas'dır.Çok yavaş büyümektedir ve 10m uzunluk,15m gövde çevre kalınlığına erişebilir.Zeytine benziyen meyvelerinin yeşil oval çekirdeklerinden sarımtırak bir yağ elde edilir.Yağ fındıkımsıdan ekşimsiye varan bir kokuya sahiptir 1 litre yağ için ayçiçeği büyüklüğündeki Tohumlarından 20-30kg kadarına ihtiyaç vardır.Argan yağı közlenmiş ve közlenmemiş olarak ikiye ayrılır. Közlenmiş tohumlardan elde edilen yağın her kişiye hitap etmeyen keskin kokusu ve tadı vardır.Argan yağı Cildi kurumaktan ve serbest Radikallerden korumaktadır.Cildin nem tutma özelliğini destekler,yumuşatır,düzleştirir erken cilt yaşlanmasını engeller.Bileşimi:4% Miristikasit, 12% Palmitinasit, 6% Stearikasit, 45% Öleikasit, 35% Linolikasit, zengin Vitamin E  64mg/100ml, 1,28% alkali dirençliler, Phytosterol...Jod sayısı: 98.. Yağ karakteri: Kurumayan..  Yayılma özelliği: Orta.. Kullanım: Temel Yağ gurubu,kırışıklık giderici,Noyrodermitis,kuru cilt ve sivilce tedavisinde   

Aspir bitkisinin doğal yayılma alanı Mısırdan orta Avrupaya kadar uzanır.Çiçek yaprakları Mısırlıların M.Ö.3500 yıllarında kumaş boyası olarak kullandıkları boyar madde Chartamini içerir.Çiçek tohumlarında %25-30 doymamış yağ asitleri bakımından zengin olan Aspir yağı vardır.% 80 linolasit ornı ile Aspir yağı bitkisel yağların içersinde linolikasit açısından en zengin olanıdır.Bu özelliğe rağmen 12 ay bozulmadan korunabilmektedir.Aspir çok ince,altın sarısı renkte,fındıkımsı koku ve tatda bir yağdır.Kozmetik sektöründe yağlı Cilt türlerinde kullanılır.Bileşimi: 6 % Palmitinasit, 2 % Stearikasit, 10 % Öleikasit, 79 % Linolikasit, 0,5 % alpha-Linolenikasit v.d., ca. 1 % alkali dirençliler, Vitamin E ve A, Squalan..Jod sayısı: 145...Yağ karakteri:Yarı kuruyan..Yayılma özelliği: yavaş..Kullanımı: Temel yağ gurubu,-yağlı,sivilceli Cilt türü,normal iltihaplanmaya meyilli cilt türü,karmadan yağlıya meyilli cilt türü.

text

Avokado Bitkisinin anavatanı orta Amerikadır .Günümüzde ise Akdeniz bölgesi, Amerikanın güneyi ve güney Afrikada yetiştirilmektedir.Avokado yağı olgun meyvelerden soğuk sıkma yöntemi ile kazanılmaktadır.Rengi koyu yeşildir. Koyu yoğunluğa sahip olan Avokado yağının karakteristik kokusu kullanılan emulsiyonlarda ön plana çıkmaktadır.Dikkat çeken yağ içeriğindeki yüksek Palmitoleikasit, Lesitin, Phytosterin miktarıdır. Cilt bakımında ön planda bulunan bu yağ iyi bir yayılma özelliğine sahip olup cilt tarafından hızla emilir.Avokado yağının cildi düzleştirici, onarıcı özellikleri vardır.   Bileşimi : 18% Palmitikasit, 7% Palmitoleikasit, 1% Stearikasit, 60% Öleikasit, 13% Linolikasit, Lesithin, Squalan, ca. 2-4 % alkalidirençliler (Phytosterinler), yüksek Vitamin miktarı, özellikle Vitaminler A, B, D ve E, Carotinoidler.  Jod sayısı :  80  Yağ karakteri : Kurumayan  Yayılma özelliği : Orta   Kullanımı : Temel yağ,-kuru,olgun,hassas Cilt türleri, kepeklenmiş problemli cilt, örneğin Noyrodermitis ve sedef hastalığı

Babassu anavatanı Brezilya olan bir Palmiye Cinsidir. Fındıklarında bulunan %50 oranındaki yağ soğuk sıkma yöntemi ile preslenir.Rafine edilmemiş olan yağ altın sarısı olup keskin bir vanilya kokusuna sahiptir.Rafine edilmiş yağ ise berrak-hafif sarımtırak arası renktedir.Yüksek oranlı laurikasit miktarı nedeniyle oda sıcaklığında katılaşır.Babbasu yağı ısıya karşı dayanıklıdır ve bileşiminde hindistan cevizi yağı ile benzeşmektedir. Yoğun olmasına karşın Cilt üzerinde ince yağ hissi bırakır.Cilt tarafından iyi emilir,Cilt nemini bağlar,hafif serinletici etkisi vardır ve arkasından yağ pırıltısı bırakmaz. Hindistan cevizi yağına bir alternatif olarak kullanılabilir. Bileşimi : : 50% Laurikasit, 20% Miristikasit, 12% Oleikasit, 7% Kaprilikasit, 11% Kaprinasit, 7% Palmitikasit, 3% Stearikasit, 1% Linolikasit, ca. 1% Alkalidirençli?.. Jod sayısı : 15?Yağ karakteri : Kurumayan..Yayılma özelliği : Hızlı..Kullanım : Temel yağ-her tür Cilt, özellikle nem kaybı olan Cilt, Sivilceli Yağlı Cilt, kepeklenmiş Cilt, Hassas Cilt.

Badem ağacı gülgiller familyasından olup anavatanı Çin?in tropik bölgeleridir.Günümüzde Kaliforniya ve İspanyada sadece tatlı badem ağaçları yetiştirilmekteyken Akdeniz bölgesinde ise tatlı ve acı badem ağaçları yetiştirilmektedir.Bademin çekirdeklerinden soğuk sıkma yöntemi ile berrak,açık sarı,fındık kokulu yağ preslenir.1 ton bademden 400 kilo yağ elde edilir.Badem yağı cilt bakımında kullanılan değerli bir bitkisel yağdır. Cilt tarafından iyi tolere edilir ve cildi çok iyi yağlandırır.Kayısı çekirdeği yağı ile benzeşir ancak daha yoğundur.İyi dağılır ve cilt tarafından çok iyi emilir.Badem yağı kolay oksidlenir bu nedenle serin ve ışıktan korunaklı depolanmalıdır. Bileşimi : : 6,7 % Palmitikasit, 21 % Linoleikasit, 66,4 % Oleikasit, 1,7 % Stearikasit, Squalan, Vitamin A ve E?Jod sayısı : 95?Yağ karakteri : Kurumayan?Yayılma özelliği : orta?Kullanımı : Temel yağ gurubu-tipik kozmetik yağı her Cilt türü, bebek bakım yağı ve hassas cilt türü.

Buğdaygiller ailesindendir.Anavatanı muhtemelen kuzey İrandır ancak ılıman olan her iklimde yetişir.Altın sarısı tanelerinin içersinde ruşeymi ve ihtivasındada %7-12 oranında yağı  bulunur.Ruşeym yağı un üretimiden arda kalan bir yan üründür.Soğuk sıkma yöntemi ile portakal rengi ,koyu akışkan ve fındıkımsı kokulu ruşeym yağı kazanılır.Linoleikasit,Palmitikasit, E-Vitamini (217mg/100g),Lesitin bakımından zengindir.Bağ dokusunu sıkılaştırır,Cildin metabolismasını düzenler ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Ruşeym yağı Cilt üzerinde ağır,yağlı bir etki bırakır.Ancak yüksek miktarlı Lesitin içeriği nedeni ile Cilt tarafından hızla emilir.Ruşeym yağı ihtiva eden bakım ürünleri etkili bakım yanında Cilt üzerinde koruyucu bir film tabakası bırakırlar. Bileşimi : : 18% Palmitikasit, 1,3 % Palmitoleikasit, 1,3 % Stearikasit, 22 % Oleikasit, 51 % Linoleikasit, 6,4 % alpha-Linoleinasit, Vitamin E (ca. 217mg/100g), Lesitin, Squalan, Provitamin A, Aminoasit. Jod sayısı :   121 ..Yağ karakteri : yarı kuruyan ? Yayılma özelliği : Yavaş  Kullanımı : Temel yağ grubu.-Kuru ,olgun Cilt, Kuru ve hasarlı saçların bakımı, Selülit ve masaj yağlarında.

Ceviz ağacının anavatanı İrandır.Günümüzde ise Üzüm yetişen her yörede,orta ve güney Avrupa, orta Asya, Nepal, Çin, Akdeniz bölgesi, Kaliforniya ve Meksika da yetiştirilmektedir. Bitkinin dikiminden ilk meyvesini verene kadar altı ile sekiz yıl gibi bir süre geçmektedir.Yetişkin bir ağaç her yıl 4000 kadar meyve taşır.Meyveler küresel biçimde sert kabukludur.Hoş fındıkımsı tat verirler.Ceviz yağı Linoleikasit açısından zengindir.Cilt üzerinde iyi yayılır ve çabuk emilir.Ceviz yağı içeren emulsiyonlar cilt üzerinde bakımlı etki yaratır,yağlılık hissi oluşturmazlar.Ceviz yağı zengin Linoleik asit içermesi nedeni ile yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.Serin ve karanlıkta depolanması ile 12 ay tazeliğini korur. Bileşimi : : 7 % Palmitikasit, 2 % Stearikasit, 17 % Oleikasit, 60 % Linoleikasit, 13 % alpha-Linoleikasit, Lesitin, Vitamin A, Vitamin E?.Jod sayısı :  147? Yağ karakteri : Yarı kuruyan. .Yayılma özelliği : Yavaş ..Kullanımı : Temel yağ, Karma Cilt türü, Kuru Cilt türü, Olgun Cilt.

Gerçek defne ön Asya kökenlidir ve anavatanı Akdeniz bölgesidir.Geniş yetiştirme alanları İtalya, Yugoslavya, Yunanistan, ve Türkiyede bulunmaktadır.Bu ılıman iklimlerde her mevsim yeşil kalan Defne ağacı 10 m yüksekliğe kadar erişebilir.Koyu siyah yumurta görünümündeki meyvelerinden soğuk preslenen % 30-40 yağ ihtiva eder. Defne yağı koyu yeşil ?kahve rengi arası arap sabunu kıvamındadır. 30°C sıcaklıkta erir. Okaliptus kokusuna andıran keskin baharat  kokusuna sahiptir. Defne yağının Bitkisel yağlar arasında bitkisel yağ asitlerine ilaveten, %2-3 uçucu yağ ihtiva etmesi özelliği vardır. Bu anahatları ile Okaliptol olarakta anılan 1,8 Cineol?dur. Hassas olan kişilerde Defne yağı alerji tetikleyebilir. Bileşimi : 23 % Laurikasit, 14 % Palmitikasit, 1 % Palmitoleikasit, 2 % Stearikasit, 37 % Oleikasit, 25 % Linolikasit, 2 % alpha-Linoleinasit, Klorophyll, Hidrokarbon, Acı maddeler, Sesquiterpenlaktonlar  Jod sayısı :   87  Yağ karakteri : kurumayan  Yayılma özelliği : orta  Kulanımı : Etken madde yağı-Hakiki aleppo sabununun vazgeçilmez bileşimi, Romatizmal masaj yağı,

Fındık tüm Avrupada, özelliklede İspanya,Türkiye ve İtalyada yetiştirilir.Yağ kazanımı için fındıklar genelde közlenir,soyulur ve preslenir.Bazende yağ kzlenmeden preslenir.değişken yağ kazanımı yöntemleri ve üretici ülkelerden gelen yağlar nedeni ile yağ asitlerindeki değerlerde değişkendir.Ancak Oleikasit ve Linolikasit arasındaki oran çoğunlukta benzerdir.Fındık yağı altın sarısından sarıkahve?ye varan renklerdedir,berraktır.Koku ve tadı hoş fındıkımsı yumuşaktır.Fındık yağı cilt tarafından yavaş emilir.Bu nedenle temel masaj yağı olarak kullanılır. Cilt dokusunu sıklaştırır ve gerginleştirir, kan sirkulasyonunu hızlandırır, Cildi düzleştirir. Serin ve karanlık depolanma ile 6 ay dayanır. Bileşimi : : 5 - 6 % Palmitikasit, 2 - 3 % Stearikasit, 78 - 83 % Oleikasit, 6 - 12 % Linolikasit, Vitamin D, Vitamin E, Phytosterinler.  Jod sayısı : 87   Yağ karakteri : Kurumayan   Yayılma özelliği : Orta   Kullanımı : Temel yağ ? hasas cilt, kuru cilt, olgun cilt.

Haş haş doğu Akdeniz bölgesinde oldukça geniş bir alanda ekimi yapılan bir bitkidir.Genel olarak dikim bölgeleri, Hindistan, Anadolu, Orta Avrupa , doğu Avrupa, İran ve Balkan Ülkeleridir.Bir yıllık,beyaz mor renk Çiçek açan bitki 30 ile 150 cm boylar arasındadır.Bitkiden opium olarakta kullanılabilen süt renki salgı kazanılır.Bu nedenle ekimi izine tabidir.Çeşikli haş haş türlerinin farklı renklerde  tohumları vardır.Tür olarak gri, beyaz ve mavi haş haş türleri bulunur. Tohumlarda % 33 ile 49 arası yağ içerir.Kokusu ve tadı aromatikdir bu nedenle mutfaklarda sevilerek kullanılır.Haş haş yağının kalitesine dikkat edilmelidir çünkü yağ asitleri kimyasal açıdan Ayçiçeği yağına benzediğinden onunla karıştırılır.Haş haş tohumu yağı Cilt üzernde hızlı yayılır ve iyi emilir. Serin ve karanlık depolama ile 9 ay dayanır. Yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır. Bileşimi : 9 % Palmitikasit, 4 % Stearikasit, 30 % Oleikasit, 70 % Linolikasit.  Jod sayısı : 165 .. Yağ karakteri : Yarı kuruyan .. Yayılma özelliği : Yavaş .. Kullanımı : Temel yağ- Kuru, olgun cilt, Anti-aging ürünleri.

Hindistan Cevizi Ağacı öncelikle ekvator çevresince yetişir (Filipinler,Endonezya,Hindistan).Çiçek açması için en az 20°C hava sıcaklığına ihtiyacı vardır.Kurutulmuş meyvenin etli kısmından açık renkli,ince yağı preslenir.Rafine edilmeyen yağda tipik Hindistan cevizi kokusu algılanır.Rafine sonrası ise bu koku artık alınmaz.Hindistan cevizi yağı 25-28°C arası bir ısıda erimeye başlar.Yağın bu özelliği Cilt üzerinde serinletici bir hissin algılanmasını sağlar.Ciltte çok iyi yayılma özelliğine sahiptir,ve yavaş emilir.Cildi kurumaktan korur ve nem verir.Isıya karşı dayanıklıdır.Serin ortamda 2 yıl kadar bozulmadan depolanabilir.  Bileşimi :  : 4,8 % Caprylasit, 5,1 % Caprikasit, 46,6 % Laurinasit, 19 % Myristikasit, 10 % Palmitikasit, 3 % Stearikasit, 8,2 % Oleikasit, 2,1 % Linoleikasit   Jod sayısı : 9   Yağ karakteri : Kurumayan   Yayılma özelliği : Hızlı  Kullanımı : Temel yağ-kuru Cilt, çatlamış cilt, olgun cilt, Güneş sonrası losyonlar, Noyrodermitis, kuru kırık saçlar için bakım ürünleri.

Ricinus communis'in Genetik anavatanı Tropik ormanlar Hindistan ve Afrika?dır. Mucize ağaç olarakta anılan bu bitki günümüzde Akdeniz bölgesinin bir çok ülkesinde yetiştirilmektedir. Bu mucize ağaç parlak kırmızı ,dikenli meyveler oluşturmaktadır. Meyvelerin içersinde üç adet fasülye büyüklüğünde tohumları bulunur.Soğuk sıkma ile onlardan berrak,renksiz koyu viskositede yağ kazanılır. Kokusuz yağın ihtivasında zehirli ?Ricin? maddesinin bulunmaması için bazı işlemlerden geçirilir. Hint yağı ancak birkaç kozmetik üründe kullanılır.Nedeni yapışkan olmasıdır.Çok kullanıldığı takdirde Cildi kurutur. Bileşimi : : 1,6 % Palmitikasit, 5 % Linolikasit, 82,7 % Rizinolasit, 3,6 % Oleikasit, 1,5 % Stearikasit  Jod sayısı :  145 .. Yağ karakteri : Yarı kuruyan,kurumayana meyilliYayılma özelliği : Yavaş ..Kullanımı : Temel yağ- Dudak bakımı.

Mavi çiçekli Hodan bitkisi Anayurdu Akdeniz bölgesidir. Günümüzde ise Temel olarak Fransa, İspanya, Hollanda ve Latin Amerikada yetiştirilmektedir.Tohumlarından sarımtırak, berrak yağ elde edilir.Hodan yağında araştırılmış tüm Bitkisel yağlardan daha fazla % 21?e varan Gama-Linoleik asit miktarı bulunur. Yüksek miktarlı doymamış yağ asitleri ihtivası nedeni ile Hodan yağı dayanıklı değildir ( 10-12 hafta).Bu nedenle rafine edilmiş olarak piyasaya sunulur.Soğuk sıkma yağ tercih ediliyorsa küçük miktarlarda alınması veya kapsül olarak satılanlardan kullanılmalıdır. Hodan yağı ısıtılmamalıdır.Hodan yağının güçlü Cilt yenileyici özelliği vardır,Cilt nemini dengeler, kaşıtıyı giderir, cildi serbest radikallerden korur?Bileşimi : 11% Palmitoleikasit, 4% Stearikasit, 16% Oleikasit, 38% Linoleikasit, 21% gamma-Linoleikasit, ca. 1% alkalidirençliler..Jod sayısı : 141  Yağ karakteri : Yarı kuruyan  Yayılma özelliği : Yavaş   Kullanımı : Etken madde olarak, aşırı kuru çatlayan Cilt türü ve pullanmış cilt, Noyrodermitis, Anti Aging kremlerinde.

Işıldak (Çuha) Çiçeği Anavatanı Kuzey Amerikanın güneyi ve Meksikadır.Günümüzde ise 20 yi aşkın Ülkede yetiştirilmektedir.Bakımı kolay olan bu Bitki sarı çiçeklerini Akşamları açar ve geceleri faal olan böcekler tarafından tozlanır.Koyu griden kahve siyaha varan renklerdeki tohumlarında %15-20 oranındaki yağ soğuk sıkma yöntemi ile preslenir. Bir gram ışıldak çiçeği yağı için takribi 10.000 tohuma ihtiyaç vardır. Yağ berrak ,sarımtırak ve fındıkımsı kokudadır.Işıldak Çiçeği %14 düzeyindeki yüksek Gama-Linoleinasit oranı ile dikkati çekmektedir.Cild hassasiyetlerini giderici,cildi sakinleştirici ve Nem dengesini iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Işıldak Çiçeği yağı çabuk bozulur.Bu nedenle serin ve karanlık ortamda korunmalıdır.3 ay içersinde tüketebileceğiniz miktar kadar yağ satın alınız. Bileşimi : : 8 % Palmitikasit, 2 % Stearikasit, 12 % Oleikasit, 75 % Linolikasit, 12 % gamma-Linolenasit, Aminoasitler, Mineraller, Vitamin E  Jod sayısı : 151  Yağ karakteri : Yarı kuruyan  Yayılma özelliği : Yavaş   Kullanımı : Etken madde yağı-Hassas, kuru, Pullanmış, Cilt türleri. Noyrodermitis ve Sedef.

Jojoba (telaffuz:hohoba),Çöl veya yarı Çöl bölgelerde yetişir.Anavatanı Meksika, Kalifornia ve Sonora çölü bölgeleridir.Tohumlarından (fındıkları)altın sarısı renkte sıvı reçinesi preslenir. 7 ? C ısının altında sertleşen Jojoba yağının kimyasal yapısı diğer Bitkisel yağlardan belirgin şekilde ayrılır.Bu yapı Trigliseridler yerine uzun zincirli yağasitleri ve alkollerin Esterlerinden oluşmasıdır.Bu yapısı nedeni ile Jojoba yağının oksidlenmediği ve yıllarla (25 yıl) ifade edilen bir dayanıklılığa sahip olduğu iddia edilmektedir.Ama yinede 3 yıldan fazla depolanmaması önerilir.Başka yağlarla karıştırıldığında diğer yağın dayanma süresinide uzatmaktadır.Jojoba yağının kimyasal yapısı Balina yağı ile benzeşmektedir.Antiallerjen ve her Cilt türü için kullanmaya uygundur. Harika derinlemesine etkisi nedeni ile Cildin nem dengesini muhafaza eder cildi düzleştirir İpekimsi görünüm verir,bağ tabakasını sıklaştırır,kırışıklıklara karşı etki sağlar. Bileşimi : : Ester karışımı C38 - C44, bunlar  takriben 47 - 49 % Yağ asitleri ve 50 - 52 % Yağ alkolleri (68 % Eicosanasit, 12 % Oleikasit, 18 % Cetoleinasit)içerir, Provitamin A, Aminoasitler, Mineraller, Squalan, 49 % kadar alkalidirençliler..  Jod sayısı  85 .. Yağ karakteri : Kurumayan .. Yayılma özelliği : Yavaş  Kullanım alanı : Temel yağ-Her Cilt türü, Taşıyıcı yağ, dudak bakımı,

Kayısı (Prunus armeniaca)  Moğolistan ve Çin kökenlidir. Kayısı çekirdeği yağı Badem ve Şeftali çekirdeği yağları ile kimyasal benzerlik taşımaktadır. Gülgiller familyasındandır.Kayısı çekirdeklerinden altın sarısı, orta viskositede hafif badem kokulu yağ kazanılmaktadır.Rafine edilmiş olan yağ ise belirgin açık renkte, daha ince viskositede  ve kokusuzdur.Soğuk sıkma kayısı çekirdeği yağı bir çok kullanım sahası için temel yağ niteliğindedir.Yumuşak, cilt tarafından hızlı emilen, hafif yağlardandır.Kayısı çekirdeği yağı hakkında birçok olumlu özellik tanımlanmaktadır.Cilt dokusunu sıkılaştırdığı, Cilt metabolismasını aktive ettiği, Cilt nemini koruduğu ve sakinleştirici etki verdiği ve teni tazeleştirdiği gibi. Bileşimi :   : 5% Palmitikasit, 0,6% Palmitoleinasit, 2% Stearikasit, 66% Oleikasit, 26% Linolsäure, ca. 1% Alkalidirençliler, ta. 34mg/100ml ?-Tocopherol, Vitamin A ve B izleri, Carotinler, Niacin, Folikasit. Jod sayısı :  101 .. Yağ karakteri : yarı kuruyan .. Yayılma özelliği : Orta .. Kullanımı : Temel yağ ? Karma cilt, hassas cilt , kuru,pullanmış cilt, olgun cilt, masaj yağı, bebek bakım yağı.

Mavi renk Çiçekleri açan keten (Linum usitatissimum) çok eski bir kültür bitkisidir.Antik çağlarda Eski Mısırlılar keten bez dokumak için bu bitkiyi yetiştirmişlerdir.Küçük kahverengi tohumlarında % 38-44 miktarında yağı bulunmaktadır.Soğuk sıkma yöntemi ile kazanılan yağ biraz yoğun akışkanlıktadır.Berrak,altın sarısından açık kahveye varan renk,tipik koku ve tatdadır.Keten yağı çok kuru bir yağdır.Bir yüzeye tatbik edildiğinde 24-36 saat içersinde sert,saydam bir filim tabakası oluşturur.Keten yağı belirgin kokusu ve çabuk sertleşmesi nedeni ile kozmetikte tercih edilmez.Buz dolabında ancak 2ay taze kalır. Bileşimi :  5,5 % Palmitikasit, 3,5 % Stearikasit, 18,5 % Oleikasit, 18 % Linolikasit, 55 % alpha-Linoleinasit,  Vitamin E.  Jod sayısı : 187 .. Yağ karakteri :  Kuruyan .. Yayılma özelliği : Orta .. Kullanımı : Temel yağ-yağlı cilt, sivilce, çatlamış cilt.

Kenevir Dünyanın kullanımı en eski olan faydalı bitkisidir.Kökeni Çin olup ancak artık ılıman iklime sahip her bölgede yetiştirilebilmektedir. Yağ elde etmek için tohumlar itinalı bir şekilde preslenirler.Normalde bu tohumlarda bulunmayan uyuşturucu maddesi  THC yanlış uygulama yolu ile yağa geçebilir.Bu nedenle kaliteye önem verilmelidir. Kenevir yağı koyu sarı,koyu yeşil arası renktedir.Çok değerli bir Cild yağıdır.Yağ asitleri yelpazesi cildimizin doğal asit dengesine benzer.Cilt tarafından çabuk emilir,aktarma kabiliyeti yüksektir,cildi yumuşatır ve düzleştirir.Cildin hücre yenilenmesini destekler,direncini arttırır,iltihaplanma oluşumuna direnç gösterir.Kenevir yağının faydalı etken maddelerinin korunabilmesi için ısıtılmaz.Serin ve karanlık ortamda depolanmalıdır?Bileşimi : : 6 % Palmitikasit, 2 % Stearikasit, 12 % Oleikasit, 60 % Linoleikasit, 25 % alpha-Linoleikasit, 3 % gamma-Linoleikasit, 1,5 % Alkali dirençliler, Vitaminler, Carotinoidler, Chlorophyll.. Jod sayısı : 162 ..  Yağ karakteri : Yarı kuruyan ..  Yayılma özelliği : Yavaş .. Kullanımı : Temel yağ, yağlı cilt türü , Sivilce, iltihaplı Cilt, pütürlenmiş Cilt, Noyrodermitis.

Kuşburnu tohumlarından elde edilir.Anavatanı tam olarak bilinmemekle beraber Şili olarak tahmin edilmektedir.Meyveleri son derece Vitamin zengindir reçellerde kullanılır.Tohumlardan soğuk sıkma yöntemi ile berrak kızılımsı yağ preslenir ancak son derece kısa ömürlü bir yağ olduğundan soğuk sıkma yerine rafine edilmiş ve/veya E-Vitamini ile sabitleştirilmiş yağlar piyasaya sürülür. Yüksek miktarlı Alfa-Linoleinasit ihtivası nedeni ile Cildi yenileyen,pullanmış hasarlı Cilt üzerinde olumlu tesirleri olan bir yağdır.Ayrıca Hücre membranlarını güçlendirir, Cildin elastizitesini arttırır, nem dengesini ve ter bezlerinin çalışmasını düzenler. Kuşburnu yağı ısıya karşı hassastır.Serin ortamda depolanmalıdır. Bileşimi : : 3,3 % Palmitikasit, 14,7 % Oleikasit, 45,9 % Linolikasit, 34,2 % alfa-Linoleinasit, Transretinolasit izleri (A Vitamininin çok aktif bir şekli), Mineraller ve Aminoasitler  Jod sayısı : 180  Yağ karakteri : kuruyan  Yayılma özelliği : Yavaş  Kullanımı : Etken madde yağı- hassas cilt türleri, güneşten hasar görmüş cilt, Sedef, olgun cilt türleri, kırışık ciltler, sivilce, kuru ciltler, yağlı ciltler, hasar görmüş saçlar. 

text

Avustralya Fındığı yağı (Macadamia Fındığı) bitkisi Macadamia Gümüşağacıgiller (Proteaceae) familyasında sınıflandırılan 15 metre yükseklikte bir ağaçtır. Kökeni Avustralya?nın doğusunda yağmur ormanlarındaki?Queensland? dır, aynı zamanda iklimine mükemmel uyum sağladığı Havai, Yeni Zelanda, güney Afrika, Malavi, Kenya, Brazilya ve Kaliforniya da ekimi yapılmaktadır. Macadamia fındığı çoğulukla ?Queenslandnuss? veya ?Kral fındığı? olarak anılır.Açık renkli ve oldukça iri olan fındıklar çok sert bir kabuk içersindedir ve % 78 yağ ihtiva ederler.Yağ kazanımı genelde el işçiliği ile sürdürülen kapsamlı bir işlemdir.Soğuk sıkma yöntemi ile preslenen yağ altın sarısından hafif kahve rengine dönük sert fındıkımsı koku ve tada sahiptir. % 20 ye varan palmitolein asit oranı ile Bitkisel yağlar arasında ayrıcalığa sahiptir.Bu kadar yüksek miktar doymamış yağ asidi ancak hayvansal yağlarda bulunmaktadır.Bitkisel yağlardaki Palmitolein yağ asidi birkaç istisna hariç,ancak % 0.5 düzeyindedir. Macadamia yağı iyi yayılma özelliği ve Cilt tarafından çabuk emilmediği için iyi bir masaj yağıdır.Cildin boynuzlaşma dengesini düzenler, Metabolismayı rahatlatır.Bıraktığı ince yağ tabakası Ciltteki pürüzlükleri düzleştirir. Bileşimi : : 9,1 % Palmitikasit, 21,9 % Palmitoleinasit, 2,2 % Stearikasit, 60 % Oleikasit, 2 % Linoleikasit, 2 % Araşinasit, Vitamin A, B ve E, Mineraller. Jod sayısı : 76   Yağ karakteri : Kurumayan  Yayılma özelliği : Orta   Kullanımı : Temel yağ- kuru, hasarlı Cilt, Pullanmış Cilt, hassas Cilt, Kırılmış saç uçları ve tırnaklar.

                                       

Mürver (Sambucus), Adoxaceae familyasındandır. Sambucus türlerinin 20-40 çeşidi bulunmaktadır.En tanınanı ise siyah mürverdir.Bu çalılar orta avrupanın hemen her yerinde bulunmaktadır.Üzümlerinin suyu soğuk algınlığı ve böbrek şikayetlerinde eskilerden beri kullanılmaktadır.Tohumlarından koyu yeşil renkli,baharat kokulu yağ kazanılır.Mürver yağı Ekzem,ve alerjilerde önerilir.Cilt hücrelerinin membranını ve cildin direncini güçlendirir. Yüksek düzeyli doymamış yağ asitleri ve Phytosterinler düzeyi ile iltihap giderici ve cildi rahatlatıcı etki sağlar.Mürver yağı ısıya karşı hassas olduğundan serin yerde saklanmalıdır. Bileşimi : : 7 % Palmitikasit, 2 % Stearikasit, 11 % Oleikasit, 43 % Linolikasit, 36 % alpha-Linoleinasit, Phytosterinler, Flavonoidler, Carotinoidler  Yağ karakteri : Kuruyan   Yayılma özelliği : Yavaş  Kullanımı : Etken madde yağı- yağlı cilt, sivilce, hassas cilt.


Narın anavatanı güneybatı Asya önceliklede İran ve Afganistandır.Günümüzdeki yayılma alanı ise Akdeniz bölgesinden başlar,Ön Asya, Güney Afrika, Çin, Avustralya ve Güney Amerika şeklinde devam eder.Nar Ağacı maksimum 5 m boyu ile oldukça küçüktür. Meyveleri ise yuvarlak 12cm ye varan çaplarda, kalın kırmızı kabukludur . Çok sayıdaki çekirdekleri ağırlığının % 3?ünü oluşturur ve % 15-20 civarında yağ içerir.Soğuk sıkma yöntemi ile açık sarı renkte,hoş kokulu yağı preslenir.Bu yağ serin(10-20°C), kuru ve Işıktan korumalı olarak depolanmalıdır, bu takdirde 12 ay kadar bozulmadan korunabilir.Nar Çekirdeği yağı genelde etken madde olarak kullanılır.Yağ Cilt hücrelerinin yapılanmasını hızlandırır,dokuyu yeniler ve Cildin gerginleşmesini sağlar?Bileşimi : : 4% Palmitinasit, 2 % Stearikasit, 6% Yağasidi, 7% Linoloikasit, 74% Punicinasit (GLA, konjungierte Linoleikasit*), 2% alkali dirençliler?Jod sayısı : 235 ?Yağ karakteri : Kuruyan?Yayılma özelliği :  Yavaş?.Kullanım : Etken madde,kuru ,olgun ,hasarlı Cilt.

Siyah Bektaşi üzümü botanik olarak Grossulariaceae familyasına aittir. Üzümleri C-Vitamini yanı sıra,Protein, Mineraller ve pektin içerir. Meyva suyu, marmelat ve likör üretiminde kullanılır. Küçük tohumlarından ise berrak, sarı-yeşilimtrak yağı preslenir. Meyvemsi hafif çiçek kokuludur.Tadı yine meyvemsi ve ardından damakta hafif acımsılık bırakır.Yağ asitleri yelpazesi Işıldak çiçeği yağı-ve Hodan yağına benzer. Siyah Bektaşi üzümü yağı içeriğinde alfa ve gama linolein asitlerini birlikte ihtiva eden ender Bitkisel yağlardan biridir. İltihapları engelleyici, Cildi yenileyici ve anti alerjik etkilere sahiptir.Çok nazik ve Cildi rahatlatıcıdır.Siyah Bektaşi üzümü (Frenk üzümü) yağı uzun dayanmaz, karanlık ve serin ortamlarda (10-20°C) depolanmalıdır. Bileşimi : : 11 % Oleikasit, 47 % Linolikasit, 11 % alpha-Linoleinasit, 17 % gamma-Linoleinasit,  2 % alkali dirençliler, alfa- ve gamma-Tocopheroller.. Jod sayısı :  175 ..Yağ karakteri :   Kuruyan ..Yayılma özelliği :   Yavaş ..Kullanımı :   Etken madde yağı-kuru, iltihaplı cilt, sivilce, alerjiye yatkın Cilt, olgun Cilt, özel kırışıklık kremleri.

Soya baklagiller (Glycine max) familyasındandır,anavatanı güneydoğu Asyadır. Günümüzde en çok üretim  yıllık 70 mil. Ton ile ABD dir. Brazilya ,Arjantin ve Çin de geniş alanlarda üretilmektedir. Soya 1 yıllık ,1 metre kadar boyunda ,beyaz veya mor çiçekleri olan bir bitkidir.Çiçeklerin ancak yarısı tekrar tohum verir.Bunlar 5 adete kadar yuvarlak tohumlardır.Yağ ihtivası %17 ile kısıtlıdır.Bu nedenle soğuk sıkım tercih edilmez.Soya üretimindeki problem Gen manipulasyonudur.Bu nedenle ?GDO? içermediği etiketine dikkat edilmelidir. Soğuk sıkma Soya yağı altın sarısı renkte ve fındıkımsı kokudadır.Lesitin bakımından zengin (% 4), değerli bir kozmetik yağıdır.Ayrıca bilinmesi gereken yüksek linolikasit, Phytosterol ve E-Vitamin oranlarıdır. Cilt üzerinde iyi dağılır ve emilir, yağlı his bırakmaz.Nem kaybını engeller,düzleştirici etki yapar.Soya yağı uzun süre dayanmaz (9 ay) ve yüksek ısıya maruz bırakılmamalıdır.. Bileşimi : : 11 % Palmitikasit, 54 % Linolikasit, 24 % Oleikasit, 6,4 % alfa-Linoleinasit, 3,6 % Stearikasit, Lesitin, Phytosterol, Vitamin E   Jod sayısı : 130 .. Yağ karakteri : Yarı kuruyan  ..Yayılma özelliği :  Orta  .. Kullanımı :  Temel yağ gurubu- yağlı cilt, karma cilt, kuru, olgun cilt.

Susam bitkisi, en eski yağ bitkisidir.Yetiştiriciliği yapılan ana ülkeler Çin,Hindistan, Mısır ve Meksikadır.Bir yıllık olan bitki 120 cm kadar uzayabilir.İçersinde 80-100 kadar tohum bulunan 3cm büyüklüğünde kapsül meyveleri vardır.Tohumlar eşit zamanda olgunlaşmadığından hasadı el ile yapılır.Kapsül meyveleri tam olgunlaşmadan toplanır kurutulur ve ardında tohumları dökülür.Açık renkli tohumlardan soğuk sıkma ile açık sarı yağı preslenir.Yağın fındıkımsı kokusu yumuşak tadı vardır.Ayurvedik tıpda masaj yağı olarak kullanılır.Kan dolaşımını hızlandırır,hücre yenilenmesini ve cildin rejenerasyonunu destekler.Cilt tarafından iyi emilir ve ardında koruyucu ince bir yağ filmi bırakır.Susam yağı 12 aya kadar oksitlenmeden dayanır. Bileşimi : : 8 % Palmitikasit, 6 % Stearikasit, 39 % Oleikasit, 45 % Linolikasit, Vitamin E, Lesitin, Phytosterole..  Jod sayısı : 110 .. Yağ karakteri : Yarı kuruyan  ..Yayılma özelliği : Orta .. Kullanımı : Temel yağ- kuru Cilt, olgun Cilt, kan dolaşımı sorunlu Cilt.

Squalan yağı olarakta tanımlanan Squalen,berrak,kokusuz,düşük viskoziteli yağdır ve %5-12 arası oranı ile cildimizin hydro-lipid film kaplamasının önemli bir unsurudur.Doğal Squalen en fazla %8 ile Horoz ibiği Amaranthus, http://tr.wikipedia.org/wiki/Amaranthus  bitkisinde vardır.Ayrıca Zeytin, Palm, Prinç ve Ruşeym yağlarındada bulunur.Squalen başlangıçta sadece Köpek balığı karaciğerinden elde edilirdi,adıda buradan gelmektedir: Squalus Latince köpek balığının adıdır. İnsanlarda Squalen cild sebumunda yani ?ter? üreten hücrelerde kolesterin sentezinin ara ürünü olarak ortaya çıkar.Kozmetik sanayisi için önemli bir dezavantaj Squalen?in ?doymamış?olması ve okside olabilmesidir.Bu nedenle ?doymuş? olan Squalen yani çift bağları olmayan oksidlenme ve ısıya dayanıklı olan Squalan  kullanılır.Sıkılmış Zeytin yağının kalıntılarından elde edilir ve kimi üreticiler tarafından Phytosqualan olarakta tanımlanır.Bunun yanıda marinsqulan yani köpekbalığı kaynaklı olanıda piyasada vardır.Marinsqualanın jod sayısı 1-, Phytosqualanın ise 2,7- dir.Squalan son derce yumuşak,ipekimsi ve yağdan arınmış bir Cilt hissi oluşturur.yayılma değeri 602 olarak harikadır ve hassasiyet oluşturmaz. Enterasan olan Primatlar arasında sadece İnsanlarda Ciltteki kolesterin sentezinin ara ürünü olarak çıkması ve Cilt lipidlerinin oksidlenmesini,oksijen moleküllerinin yani serbest radikallerin hareketsizleştirerek,  azaltmasıdır. Jod sayısı: 1? 2,7, HLB-değeri: 11 , Yağ karakteri: Kurumayan yağ

Şeftali (Prunus persica) anavatanı Çin olup gülgiller familyasındandır.Ağaç boyu 4m kadar uzayabilir.Açık kahverengi çekirdeği içinde 1cm boyunda 1 adet tohum bulunur.Çekirdek %30-45 kadar yağ içerir.Genelde rafine edilmiş yağ piyasaya sunulur,soğuk sıkması çok enderdir.Şeftali çekirdeği yağı çok ince akışkan, açık sarı renkte ve badem kokuludur.badem ve kayısı çekirdeği yağı ile benzeşir.Nazik ,cilt tarafından hızlı emilen ve hafif bir yağdır.Şeftali çekirdeği yağı ışıktan korunaklı ve serin depolandığı takdirde 8 ay kadar bozulmaz.  Bileşimi : : 5,4 % Palmitikasit, 2,7 % Stearikasit, 64 % Oleikasit, 25 % Linolikasit, Vitamin E, 1 % kadar Alkali dirençliler. Jod sayısı :  102  Yağ karakteri : Yarı kuruyan  Yayılma özelliği : Orta  Kullanımı : Temel yağ-her Cilt türü, Masaj yağı karışımları,

Üzüm önce iki Cinse ayrılır.Vitis silvestiris-vahşi üzüm ve Vitis vinifera Kültür üzümü.Vahşi olanı çok seyrek bulunsada,kültür veya has üzüm bol güneşi olan Bağ bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilir.Küçük sert kabuklu tohumlarından değerli,yeşil ışıldayan yağı kazanılır.Sap,kabuk ve çöplerinden ayıklanan,sıcak hava ile kurutulan çekirdekler soğuk sıkma yöntemi ile preslenir filitre edilir ve depolanır.Üzüm çekirdeği yağı Linolikasit ve doğal lesitin olarak zengindir.Cilt üzerinde rahat yayılır,yağ tabakası bırakmadan hemen emilir.Cildin nem dengesini ve esnekliğini korur.Ter bezlerini regule eder ve Cildin boynuzlaşmasını engeller.Üzüm çekirdeği yağı kuru ve serin depolanma şartlarında 9 ay kadar oksidlenmez. Bileşimi : : 7,4 % Palmitikasit, 72 % Linolikasit, 15,6 % Oleikasit, 3,9 % Stearikasit, Vitamin E, Vitamin K, Lesitin. Jod sayısı : 125  Yağ karakteri : yarı kuruyan  Yayılma özelliği : orta    Kullanımı : Temel yağ-yağlı Cilt, karma Cilt, olgun Cilt.

Yer fıstığı botanik olarak Baklagiller familyasındandır (Fabaceae) . Yer fıstığının gen merkezinin Güney Amerika olduğu, buradan Avrupa ve Asya'ya yayıldığı tropikal, tropik altı ve sıcak iklim koşullarında yetiştiği bilinmektedir.Yağ açısından zengin olan fıstıklar hasat sonrası 2-4 hafta bir süre kurutulur.ardından kabukları soyularak yağı preslenir.100 kg yer fıstığından 30 kg kabuk, 70 kg tohumdan  34 kg yağ elde edilir.Yer fıstığı yağı koyu  akışkanlıkta, berrak, açık sarı renkte ve tipik fıstık koku ve tadındadır.Rafine edilen yağ ise kokusuz ve belirgin açık renktedir.Koyu kıvamlı olan yağ cilt tarafından yavaş emilir ve çok iyi kaygan özelliğindedir.Bu nedenle temel masaj yağı olarak değerlendirilir. Bileşimi :  : 10 % Palmitikasit, 3,1 % Stearikasit, 55 % Oleikasit, 25,3 % Linolikasit, 1,3 % Arachinasit, 2,4 % Behenikasit Jod sayısı :  93  Yağ karakteri : Kurumayan   Yayılma özelliği :  Yavaş  Kullanımı : Temel yağ- Çok kuru cilt, pullanmış cilt ve ekzem, temel masaj yağı.

Zeytingiller(Olea europaea) familyasından olan Zeytin ağacının yetiştirilmesi M.Ö. 3000 yılına dayanır.Günümüzde yetiştirildiği alanlar 30. ile 45. enlemler arasındadır. Ağaç çok yavaş büyür ve 10 yıl sonra ilk meyvelerini verir.Takip eden 20 yıl sonrasında tam verimli olur.Meyvelerinden ve çekirdeğinden elde edilen yağ bakımından değerli bir ağaçtır.Zeytin yağı soğuk sıkma yöntemi ile kazanılır.En iyi kalite preslenme ısısı 20-25°C aşmadığı takdirde sağlanır. Yağın rengi sarı-yeşilsarı arasıdır.Zeytin yağı Cilt tarafından ancak yavaş emilir ve cilt üzerinde ince bir yağ tabakası bırakır.Nem bağlayıcı,yumuşatıcı etkisi vardır.Zeytin yağı ısıya dayanıklı olup 1 sene kadar oksitlenmeden muhafaza edilebilir. Bileşimi : 16 % Palmitikasit, 12 % Linolikasit, 1,8 % Palmitoleinasit, 67 % Oleikasit, 1,5 % Stearikasit, Vitamin E (en önde alpha-Tocopherol), Squalan.  Jod sayısı :  84..  Yağ karakteri : kurumayan  .Yayılma özelliği : orta .. Kullanımı : Temel yağ-kuru,olgun, çatlamış Ciltler,tırnak bakımı.Son Güncelleme: Pazar, 12 Haziran 2011 11:41  

Bio-SHEA easy

Bio-SHEA wi-Ki


B&W Powered

Bio SHEA Video

Rastgele Resim

aloe vera 1.jpg